Topten 2006

UROKSET:
1 JV-06 V-06
No Imperfection Almondineye (DEBYTANT, KIERTOPALKINNON SAAJA)
om. Niko Karhu & Charlotte Saariaho, Kontiomäki
81
1 FIN MVA ESTJV-05 JV-05 PMJV-05 SV-05
Saharanda Heralds Heyday
om. Suvi Keisu, Minna ja Marjo Heikka, Vantaa
81
3 FIN & LV & S MVA
Saharanda Gongora Galeata
om. Pirjo Suominen-Suomela, Kerava
76
4 KANS & FIN & S & N MVA
Happyhero
om. Tuula Järvelä, Oulu
75
5 KANS & FIN & N & S MVA PMV-05
Bellezza´s Keep In Touch
om. Niko Karhu, Kontiomäki
68
6
Ganesan He’s One Romeo
om. Mirja Thomander, Leena Helin & Hanna-Kaisa Laukkanen, Salo
67
7 FIN MVA
Saharanda Hedera Helix
om. Virve Vahterkoski-Sjöblom, Helsinki
66
8 EUJV-06
Bellezza’s Simply Superman
om. Sanni Väisänen, Kajaani
64
8 FIN MVA
Jarismar Secret Dream
om. Maarit Nenonen, Joensuu
64
10 FIN & DK MVA
Sanillan Fun Fellow
om. Lauri Mattila & Anne-Mari Hirvasnoro, Rauma
59
NARTUT:
1 KANS&FIN&N&S&DK&LV MVA JV-00 PMV-02,-04 V-03,-05 SV-02,-03
Saharanda Astridia Alba
om. Anette Ahlbom-Sahari & Seppo Sahari, Espoo
77
2 FIN MVA V-06
Ganesan Fame ’N Glory
om. Mirja & Ilkka Thomander & Hanna-Kaisa Laukkanen, Salo
73
2 KANS&FIN&N&S&D&EST MVA PMV-03,-05 EUV-06 SV-01 BALTV-06
Voila Extra Spesial
om. Sällinen Igerot Ingrid, Kaarina
73
4 FIN MVA
Bellezza’s Black Pearl
om. Kirsi Räikkönen, Lahti
71
5
Bayarin Alma Angelica (TULOKAS)
om. Marja Pajarinen, Eno
70
6 FIN MVA
Jatakabi’s Bianca
om. Taina Jaatinen, Iso-Äiniö
69
7
No Imperfection Astarofgold
om. Charlotte Saariaho, Alaveteli
63
7 FIN MVA JV-05
Yo Soy Firmiliana
om. Emilia Rytöhonka-Tala & Juha Tala, Turku
63
9 KANS & FIN & N & S MVA
Ladybelladonna
om. Tuula Järvelä, Oulu
61
10 FIN MVA
Jatakabi’s Iloinen Iines
om. Päivi Rantanen & Taina Jaatinen, Iso-Äiniö
59
10
Kebic’s Monica
om. Sanna Iltanen, Rauma
59
UROS-VETERAANIT:
1 KANS & FIN & EST MVA ESTV-97 PL &PZNV-97 MV-98
Aleksandrian Midnight Sun
om. Riikka Eerola, Kotka
8
2 FIN & S & LV MVA
Garanzia’s Pole Star
om. Salla Nieminen & Terhi Kaasalainen, Turku
4
3 FIN MVA
Yo Soy Abedul
om. Noora Heino, Helsinki
1
NARTTU-VETERAANIT:
1 KANS & FIN & S & N MVA
Bellezza’s Sparkling Cider (KIERTOPALKINNON SAAJA)
om. Aino-Inkeri Huurinainen, Kajaani
16
1 FIN & EST & S MVA SV-98
Aleksandrian Pretty Girl
om. Tuija Skippari & Tuula Suni, Kulloonkylä
16
3 FIN&EST&PL&S MVA V-99,-02,ESTV-00,EuV-00,PL-00,PzSg-00 LVV-00
May-Tin Kuuban Nukke
om. Tarja Nieminen & Nina Puoskari, Turku
14
4 KANS & FIN & EST & LV MVA LVV-00 V-01
Fablecastle’s Alegria Pequena
om. Tarja Nieminen & Nina Puoskari, Turku
8
5 CIB & FIN & SE & EE & LV MVA
Ja-Kar Halleluja Amor
om. Jaana & Marja Karonen, Rajamäki
6
6 FIN MVA
Pinmint’s Bit Of Luck
om. Eeva Järvelä, Oulu
4
7 FIN MVA
Fablecastle’s Granma
om. Marjatta Toivonen, Kouvola
2
8 KANS & FIN & S & N MVA V-98 PMV-01
Bellezza’s Bellissima
om. Tiina Härkönen, Joensuu
1
8 FIN MVA
Rosalin Vauhti-Weera
om. Eeva Järvelä, Oulu
1
PENNUT:
1 Saharanda Lilium Alba (KIERTOPALKINNON SAAJA)
om. Jeanette Ahlbom-Sarka & Anette Ahlbom-Sahari, Espoo
17
2 Bayarin Graziosa Celia
om. Seija Hiljanen, Joensuu
13
2 Sanillan Just A Gigolo
om. Heli Kinnunen, Pyhäsalmi
13
4 Bellezza’s Which Witch
om. Petra Riisiö & Aino-Inkeri Huurinainen, Siilinjärvi
12
4 Jatakabi’s Lovejoy
om. Norkko Marko, Lahti
12
6 Ei-San Frida
om. Eija Sandqvist, Ylitornio
10
6 Tequilaville’s Nanette Blancet Noir
om. Helena Aspfors, Singsby
10
8 Jatakabi’s Miss Kiss Fm
om. Taina Jaatinen & Miia Lauronen, Iso-Äiniö
8
9 Canis Ventosus Eternal Eidolon
om. Marjo & Minna Heikka & Suvi Keisu, Vantaa
7
9 Ganesan Ira-Mae
om. Mirja & Ilkka Thomander, Hanna-Kaisa Laukkanen, Salo
7
KASVATTAJAT:
1 Jatakabi’s 
om. Taina Jaatinen-Niemi
35
2 Saharanda
om. Anette Ahlbom-Sahari & Seppo Sahari
21
2 Sanillan
om. Sanna lltanen
21
4 Bellezza’s
om. Aino-Inkeri Huurinainen
19
5 Aleksandrian
om. Tuija Skippari, Kulloonkylä
15
6 Ja-Kar
om. Jaana Karonen, Rajamäki
3
7 Ganesan
om. Mirja & Ilkka Thomander, Tampere
2
KASVATTAJAPALKINTO
(yhdistykseen kuuluvalle kasvattajalle, jonka vähintään toisen polven Suomessa ensirekisteröity kasvatti on sijoittunut korkeimmalle vuoden bichon havanais kilpailussa)

Charlotte Saariaho, Alaveteli
koiralla No Imperfection Almondineye
The next 5 generations after Nina
Palkinnosta kilpailevat kaikki ne bichon havanais-rotuiset nartut, joiden viiden (5) polven sukutaulussa on koira Pillowtalk’s Nina (SF00561/90U).

KANS&FIN&N&S&DK&LV MVA JV-00 PMV-02,-04 V-03,-05 SV-02,-03
Saharanda Astridia Alba
om. Anette Ahlbom-Sahari & Seppo Sahari, Espoo
AGILITY:
1 Bellezza’s Hot Havana ”Wuffe”
om. Jenny Unhola  ja Marja Körkkö ohj. Jenny Unhola
57 p.
2 Mimarcon Barry White ”Vallu”
ohj. / om. Raili Hakkinen, Nokia
41 p.
3 Jatakabi’s Hazel Cheek ”Konsta”
om. Noora Heino ohj. Noora Heino
36 p.
4 Mimarcon Emporio Armani ”Idefix”
Koiran Omistaja & Ohjaaja : Marja Kujala
34 p.
5 Gullöga Nevada ”Vanda”
Koiran Omistaja & Ohjaaja: Helena Aspfors
27 p.
TOKO:
1 Bellezza’s Hot Havana ”Wuffe”
om. Jenny Unhola  ja Marja Körkkö ohj. Jenny Unhola
546 p.