Topten 2016

 UROKSET
1.    C.I.B & POHJ & FI & DK & SE & NO & EE & LT & LV & CZ & GI MVA BALTV-12 PMV-12 TLNW-13 MV-14 EEV-14 EUV-14  WA-14 EEV-15 LVV-15 KBHV-15 MV-16 DKV-16 BALTV-16
Bellezza’s Keep It Hot                                                      114 (13/13)
Om. Miia Lauronen
2.    FI & DK MVA HeJW-11 V-11 JV-11
Jatakabi’s Endless Story                                                   105 (18/13)
Om. Taina Jaatinen-Niemi & Tarmo Viirtelä
3.    EE JMVA EEJV-16
Wilderness Absolutely First (DEBYTANT)                       95 (20/12)
Om. Anni & Kristiina Sillanpää
4.    EE JMVA TLNJW-16
Bellezza’s X-Mas Winter Wonder                                     90 (16/11)
Om. Jaana Sankala
5.    POHJ & FI & SE & DK & LV & NO MVA EE JMVA TLNW-16 DEV-16
Bellezza’s Heaven’s On Fire                                              89 (15/9)
Om. Jaana Sankala
6.    HeJW-16 JV-16
Bellezza’s Diamonds For Ever                                          87 (12/10)
Om. Anne & Juha & Hanna-Leena Greus
7.    LV & EE JMVA DKJV-15 RIGAJW-15
Bayarin Cappucino                                                            84 (22/10)
Om. Jaana Karvinen & Marja Pajarinen
7.    FI & EE MVA EEV-16
Zeraldas El-Ninjo                                                               84 (9/4)
Om. Tarja Miettinen
9.    FI & EE & LT & BY MVA LT & LV & EE & BALT JMVA TLNJW-15 LVJV-15 BALTJV-15 BYV-16
Abendito’s Love Of My Life                                                80 (12/9)
Om. Tiina Lehtonen
9.    FI MVALT & EE JMVA LTJV-15
Jatakabi’s Shake It                                                              80 (17/7)
Om. Taina Jaatinen-Niemi & Sanna Lohtari

NARTUT
1.    FI MVA
Jatakabi’s Quaint Surprise (TULOKAS)                              98 (15/10)
Om. Taina Jaatinen-Niemi
2.    EE JMVA
 Wilderness Always Hot                                                        96 (22/12)
Om. Anni & Kristiina Sillanpää
3.    EE JMVA HeJW-15 HeW-15 TLNJW-16 TLNW-16 DEV-16
 Bellezza’s X-Mas True Fiction                                            90 (19/11)
Om. Taru Vainio & Sirkku Sydänmäki
4.    FI & EE & LV & LT MVA V-13 TLNW-14
Sanillan Twitter Chick                                                            85 (10/9)
Om. Sanna Iltanen
5.    FIN & NO & LV & LT MVA LT VMVA MVV-14 LTVV-15 MVV-15 VV-15 MVV-16
Jatakabi’s On My Mind                                                          84 (18/10)
Om. Pirkko Lohtari & Taina Jaatinen-Niemi
6.    FI MVA
Jatakabi’s Xquisite                                                                   82 (10/7)
Om. Taina Jaatinen-Niemi
6.    FI MVA PMJV-14 HeJW-14
Torcedore’s Eleganzia                                                             82 (11/7)
Om. Tiina Härkönen & Kirsi Räikkönen
8.    RU JMVA LTJV-16 JMV-16 EUJV-16 BENELUXJV-16 HeW-16
 Jatakabi’s U R My Sunshine                                                   76 (13/7)
Om. Taina Jaatinen-Niemi & Nina Rosqvist
8.    FI & EE MVA EE JMVA
Kinway Marabou Magic                                                          76 (21/8)
Om. Anni Hassinen & Terhi Laine.
10.    C.I.B POHJ & FI & SE & DK & EE MVA
Cemilla Cara Caprina                                                               75 (8/3)
Om. Rose-Marie Martelin & Seija Hiljanen & Miia Lintunen

VETERAANIUROKSET
1.    C.I.B & POHJ & FI & SE & NO MVA VV-15
Tarbaby’s Madcap                                                                    26 (12/2)
Om. Tuula & Pekka Järvelä
2.    C.I.B & POHJ & FIN & SE & EE & LV & NO MVA EEV-08 EEVV-12 MVV-14 EEVV-14 VV-14 HeVW-15
Saharanda Gongora Galeata                                                    11 (5/0)
Om. Pirjo Suominen-Suomela
3.    FIN & LT & RO MVA
Ganesan He’s One Romeo                                                       10 (4/0)
Om. Hanna-Kaisa Laukkanen & Leena Helin & Mirja Thomander
3.    –
Vicious Party Breezer                                                               10 (5/0)
Om. >Oona Männistö
5.    FI MVA VV-16
Jatakabi’s Unique Star                                                               9 (5/0)
Om. Mari Saarenmaa
6.    FIN MVA
Sanillan Hot Loverboy                                                               6 (5/0)
Om. Outi Salminen
7.    C.I.B POHJ & FI & DK & SE & NO & EE & LV & LT & SI & BALT & HR & RO & RO GR MVA LT & LV & EE & RO & BALT JMVA PMJV-09 EUV-10 JMV-09 LVV-11 LTV-11 EEV-11 EEV-12 BUV-12 LTV-13 LVV-13 SIV-14 LTV-14 LVV-14 TLNW-15 BALTV-15 RIGAW-15 LTV-16 LVV-16 BALTVV-16 HeVW-16
Saharanda Salix Alfendii                                                           4 (2/0)
Om. Eve Nissinen
8.    FI & BG MVA BG GR MVA
Jatakabi’s Unique For Me                                                          3 (1/0)
Om. Sinikka Pärhä & Taina Jaatinen-Niemi
8.    FIN & EE & NO MVA EEJV-06
Sanillan Hello I’m Lucky                                                           3 (1/0)
Om. Anne Hirvasnoro
10.    C.I.B FI & EE & LV & LT & RU & BALT MVA
Jatakabi’s Survivor                                                                     2 (1/0)
Om. Taina Jaatinen-Niemi & Sanna Lohtari
10.    EE VMVA BALTVV-15
Sanillan Infinite Love                                                                2 (4/0)
Om. Outi Salminen

VETERAANINARTUT
1.    FIN & NO & LV & LT MVA LT VMVA MVV-14 LTVV-15 MVV-15 VV-15 MVV-16
Jatakabi’s On My Mind                                                            22 (18/2)
Om. Pirkko Lohtari & Taina Jaatinen-Niemi
2.    FI MVA
Jatakabi’s Xquisite                                                                     12 (5/0)
Om. Taina Jaatinen-Niemi
3.    C.I.B & POHJ & FIN & SE & NO MVA
Aco Tara’s Harmony Girl                                                          11 (9/1)
Om. Pekka & Tuula Järvelä
3.    FIN MVA
Bayarin Graziosa Celia                                                              11 (3/0)
Om. Seija Hiljanen & Miia Lintunen
3.    C.I.B FI & DK & LT MVA KBHV-11
Bellezza’s Love Letter                                                               11 (10/1)
Om. Petra Riisiö, Kuopio
6.    FI & LV MVA SK JMVA JV-09 V-09 JMV-09 HeVW-16 V-16 VV-16
Jatakabi’s Xtempore                                                                    8 (2/0)
Om. Nea Huttunen
7.    C.I.B FI MVA JV-08
Cemilla Belinda                                                                            6 (5/0)
Om. Rose-Marie Martelin, Seija Hiljanen & Miia Lintunen
8.    POHJ & FI & SE & NO & EE MVA EE VMVA
Sanillan Glitter Kiss                                                                    5 (3/0)
Om. Marja-Liisa Kulusjärvi
9.    FI & SE & EE & LV & LT & BALT MVA
Jatakabi’s White Pride                                                                3 (1/0)
Om. Anni Sillanpää
10.    POHJ & FI & SE & NO & EE MVA EE VMVA
Micky Moon Unique Girl                                                            2 (1/0)
Om. Marja-Liisa Kulusjärvi
10.    JV-06
Silkkipään Fabiola                                                                       2 (2/0)
Om. Päivi Sarvikas
10.    –
Torcedore’s Alegre Nenita                                                         2 (1/0)
Om. Päivi Sarvikas

PENNUT
1.    Bellezza’s Fight For Fame                                                   8 (2/0)
Om. Marja-Liisa Kulusjärvi & Maria Alajääskö
1.    Ungas Beautiful Choco Honey                                            8 (1/0)
Om. Tuija Unga-Raittinen
3.    JV-16
Mäntyhavun Xette                                                                       6 (1/0)
Om. Tiia Karvinen & Kaija Männistö
4.    Bellezza’s Dance For Me                                                     5 (1/0)
Om. Aino-Inkeri Huurinainen
4.    Bellezza’s Flaming Heart                                                    5 (2/0)
Om. Anni Hassinen
6.    Abendito’s Nordic Treasure                                                4 (1/0)
Om. Heli Lundberg-Mikkonen
6.    Abendito’s Olympia Oro Fino                                             4 (2/0)
Om. Outi Paatola
6.    Smötkyn Riikon Ponfas Granaatti                                     4 (2/0)
Om. Jenna Lehtonen & Severi Puschmann
6.    Villahavanai’s Exmeralda                                                   4 (2/0)
Om. Mirka Kyllönen & Sannakaisa Saxholm
10.    Bilbo                                                                                     3 (2/0)
Om. Heidi Lehto
10.    Danzon Flamenco Alegrias                                               3 (2/0)
Om. Heidi Marianne Jalo & Terhi Pellikka
10.    Divanera Gioco Oro Brillante                                            3 (1/0)
Om. Heidi Kuoppala & Lotta Paakkanen
10.    Ei-San Lapintaika                                                               3 (3/1)
Om. Eija Sandqvist
10.    Minttumantelin Kaura                                                       3 (3/0)
Om. Mari Koivula
10.    Nougat                                                                                   3 (1/0)
Om. Aino Nieminen
10.    Smötkyn Riikon Ponfas Rubiini                                       3 (2/0)
Om. Sari Sankkinen & Jolanda Laakkonen

KASVATTAJAPALKINTO
(yhdistykseen kuuluvalle kasvattajalle, jonka vähintään toisen
polven Suomessa ensirekisteröity kasvatti on sijoittunut
korkeimmalle vuoden bichon havanais kilpailussa)  Taina Jaatinen-Niemi, Iso-Äiniö
Koiralla Jatakabi’s Quaint Surprise

The next 5 generations after Nina Palkinnosta kilpailevat kaikki ne bichon havanais-rotuiset nartut, joiden viiden (5) polven sukutaulussa on koira Pillowtalk’s Nina (SF00561/90U).
Jatakabi’s Quaint Surprise
om. Taina Jaatinen-Niemi

KASVATTAJAT
1.    Jatakabi’s                                                                       23 (15/2)
Om. Taina Jaatinen-Niemi
2.    Bellezza’s                                                                      20 (13/1)
Om. Aino-Inkeri Huurinainen
3.    Divanera                                                                          6 (3/0)
Om. Heidi Kuoppala
4.    Torcedore’s                                                                     5 (3/0)
Om. Kirsi Räikkönen
5.    Sanillan                                                                                 4 (4/0)
Om. Sanna Iltanen
6.    Wilderness                                                                            3 (2/0)
Om. Anni & Kristiina Sillanpää
7.    Tarbaby’s                                                                         2 (3/0)
Om. Tuula Järvelä
7.    Zeraldas                                                                            2 (3/0)
Om. Petra Riisiö
9.    Smötkyn Riikon                                                               1 (1/0)
Om. Taru Vainio

AGILITY
1. Tequilaville’s Xtravaganza
ohj. Helena Aspfors                                                                    69 p.
2. Torcedore’s Mirada De La Amor
ohj. Tia Hoikkala                                                                        56 p.

RALLYTOKO
1. Mäntyhavun Helmi
ohj. Jonna Heinola                                                                   262 p.
2. Mäntyhavun Lara
ohj. Jonna Heinola                                                                   260 p.

JUNIOR HANDLER
1 Silja Korhonen                                                                         59 p.

Onnittelut sijoittuneille!